Grāmatas “Parlamentārā izmeklēšana Latvijas Republikā” atklāšanas svētki

“Latvijas Vēstneša” Grāmatu apgādā izdota grāmata “Parlamentārā izmeklēšana Latvijas Republikā”. Tās atvēršanas svētki notika 2016.gada 14. novembrī Latvijas Universitātes Mazajā aulā. 

PIK_GRAMATA

Grāmatas idejas autors, Tiesību zinātņu pētniecības institūta vadītājs, prof. Dr.iur. Ringolds Balodis norāda: “Par likumdevēja darbu var dzirdēt ziņās ik dienu, taču juridiskas literatūras par Saeimu praktiski nav.

Šī grāmata lasītājiem sniegs ieskatu par vienu no Saeimas darba specifiskākajām jomām – parlamentāro izmeklēšanu. Latvijas Republikas 12 Saeimās no 1926. līdz 2016. gadam darbojusies 31 izmeklēšanas komisija. Informācija par tām nekad nav tikusi apkopota un pat publiski pieejama. Varu droši teikt, ka grāmata ir arhīvu putekļos gulējušu dokumentāru liecību un vēsturisku faktu pirmpublicējums.”

R. Balodis atzīmē, ka grāmata neatstās vienaldzīgu nevienu un tajā varēs lasīt valstī atzītu juristu un žurnālistu vērtējumus, kas ir parlaments, parlamentārā kontrole un politiskā atbildība.

Jaunā grāmata izdota divās daļās. Tās kopējais apjoms − 1168 lappuses. Grāmata ir zinātnisks projekts, kas tapis Latvijas Universitātes paspārnē, un šī projekta vadītāja ir Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes prodekāne, asociētā profesore Annija Kārkliņa.

I daļā apkopotas dokumentāras liecības un vēsturiski fakti, to autori − tādi tiesībzinātnieki kā Egils Levis, Jānis Pleps un Kristīne Strada-Rozenberga. Savukārt par parlamentāro izmeklēšanu un žurnālistisko izmeklēšanu rakstījis žurnālists Jānis Domburs. Plašākam lasītāju lokam lielākā daļa no grāmatā iekļautās informācijas līdz šim nav bijusi pieejama.

II daļā: Saeimas izmeklēšanas komisiju galaziņojumi, viedokļi un liecības. Par savas izmeklēšanas rezultātiem aptaujāti mūsdienu Saeimu izmeklēšanas komisiju vadītāji,  Saeimas deputāti (Vilis Krištopans, Pēteris Tabūns, Igors Pimenovs, Jānis Šmits, Roberts Milbergs, Pēteris Salkazanovs un daudzi citi).

“Komisiju secinājumi, vērtējumi un priekšlikumi ļauj mums objektīvāk izprast ne tikai laiku, kad tie tapuši, bet arī dod iespēju kritiski palūkoties uz “oficiālo” skatījumu uz notikumiem,” atzīst R. Balodis.

“Šis projekts no sākotnēji iecerētās vienas grāmatas 500 lappušu apjomā darba gaitā izauga līdz divām grāmatām, kopumā gandrīz 1200 lappušu apjomā,” atzīst VSIA “Latvijas Vēstnesis” grāmatu projektu koordinatore Gita Kronberga.

“Darba apjoms bija milzīgs,” neslēpj G. Kronberga. “Šo var uzskatīt ne tikai par vienu no    lielākajiem, bet tiešām par pašu lielāko projektu, ko esam īstenojuši.”

“Izpildvaras kontrole un tās pārkāpumu izmeklēšana ir klasiska parlamenta funkcija. Apkopotais materiāls sniedz iespējami pilnīgu un vispusīgu ieskatu tajā, kā šīs funkcijas tiek realizētas Latvijā, un ļauj izdarīt secinājumus par šī konstitucionālā institūta funkcijām,” par grāmatu viedokli pauž Ivars Ījabs, LU asociētais profesors, Valsts prezidenta Tiesiskās vides pilnveides komisijas loceklis, Dr.sc.pol.

Fotogrāfijas no grāmatas atklāšanas pasākuma pieejamas šeit.

Videoieraksts no grāmatas atklāšanas pasākuma pieejamas šeit.

Medijos par grāmatas atklāšanu:

Telefonintervija ar R. Balodi (14.11.2016., LTV 1)

Parlamentāro izmeklēšanas komisiju deputāti nav detektīvi, pie kriminālatbildības nevienu nesauc (intervija ar Gunāru Kusiņu, 14.11.2016.)

Ģenerālprokurors: No parlamentārās izmeklēšanas komisijām lielāko pienesumu devusi Zolitūdes traģēdijas izmeklēšana (14.11.2016., TVNET)

Парламентское расследование – для чего оно? (PBK, 14.11.2016.)

Parlamentārās izmeklēšanas pienesums (15.11.2016., Latvijas Avīze)

Par parlamentāro izmeklēšanu Latvijas Republikā − liecības, fakti un viedokļi divās grāmatās (15.11.2016., Jurista Vārds)

Регина Лочмеле-Лунева: “От общества слишком многое скривают!”

Viens nopietnes sējums, otrs – aizraujošs

Grāmatā apkopota Latvijas parlamentārās izmeklēšanas vēsture

Egils Līcītis, ‘Latvijas Avīze’: Priekšā kaisītas pērles

Comments are closed.