TZPI dibinātājs, docents Edvīns Danovskis moderē diskusiju “Patstāvīgo iestāžu neatkarība v. politiskā griba Satversmes 58.panta kontekstā”

2019.gada 15.maijā Tiesībsarga birojā notika diskusija “Patstāvīgo iestāžu neatkarība v. politiskā griba Satversmes 58.panta kontekstā” (diskusijas ieraksts), kuru moderēja TZPI dibinātājs un Satversmes 58.panta zinātniskā komentāra autors Dr.iur.Edvīns Danovskis, kurš rezumējot pasākumu  atzina, ka ’’No juridiskā viedokļa regulējums ir pietiekams, taču Saeimai jārespektē pašas pieņemtie likumi un šo iestāžu neatkarība. Tas neizslēdz parlamentāro kontroli un tiesības veikt iestādes politisku novērtējumu, taču parlamentam realizējot šo kontroli ir jāievēro Satversmes tiesas praksē iedibinātos cieņpilnās sadarbības un starpinstitucionālās lojalitātes principu. Patstāvīgo iestāžu vadītāju nomaiņa ir pieļaujama tikai izņēmuma gadījumā pastāvot skaidriem un saprotamiem, un nepārprotamiem juridiskiem kritērijiem. Iestāžu vadītāju atcelšana pret to gribu pieļaujama vien kā galējs līdzeklis ekstrēmu likuma pārkāpumu gadījumā. Tiesiskās paļāvības principam ir neatbilstoši tādi likuma grozījumi, kas samazina esošās vadības pilnvaru termiņu, paredz jaunas kvalifikācijas prasības, kuras tiek attiecinātas uz jau ievēlētajiem locekļiem. Visbeidzot bieži vien šīs iestādes rīkojās, kā Bībelē rakstīts – kad tās sit pa vienu vaigu, tās pagriež otru, kas ne vienmēr ir droši vien pareizākais risinājums…’’

Diskusijā dalību ņēma profesors dr.iur. Aivars Endziņš,  Eiropas parlamenta deputāts   dr.oec. Roberts Zīle, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes loceklis Gvido Romeiko, Latvijas Bankas padomnieks Edvards Kušners, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) Stratēģiskās attīstības un uzraudzības departamenta vadītājs Uldis Lielpēters, Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes loceklis Intars Birziņš un Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Diskusijā ar atsevišķu ziņojumu referēja vēl viens TZPI dibinātājs dr.iur. Artis Stucka. Centrālā vēlēšanu komisija neatsaucās aicinājumam ņemt dalību diskusijā. Diskusiju organizēja Tiesībsargs Juris Jansons sadarbībā ar Latvijas Universitāti. Pasākumu atklāja Latvijas Universitātes rektors, profesors Indriķis Muižnieks.

Jāpiezīmē, ka šobrīd Latvijā ir izveidotas sekojošas patstāvīgās iestādes: Latvijas Banka, Finanšu un kapitāla tirgus komisija, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, Tiesībsarga birojs, Centrālā vēlēšanu komisija un Centrālā zemes komisija.

Diskusijai atvēlēta zīmīga diena Latvijas vēsturē – 15.maijs, kad antikonstitucionālā veidā notika valsts apvērsums un pie varas nonāca Kārlis Ulmanis.

Skatīt plašāk:

Tiesībsarga birojā eksperti diskutē par politiķu iejaukšanos patstāvīgo iestāžu darbā (Jurista Vārds)

Patstāvīgās iestādes Satversmes tiesas judikatūrā (Gatis Bārdiņš, Jurista Vārds)

Patstāvīgo iestāžu politiskā neietekmejamība (Pauls Zeņķis, Jurista Vārds)

Diskusijas videoieraksts

Satversmes 58.panta zinātniskais komentārs

Pārskats par patstāvīgajām iestādēm

Finanšu un kapitāla tirgus komisija

FKTK vadītājs Kristaps Zakulis izlēmis darbu neturpināt

Putniņš norakstīts vēl pirms likuma izsludināšanas

Ja vainīgs – jāsoda, nevis jāuzpērk

Saeimai par Putniņa krēslu būs jāmaksā

Centrālā vēlēšanu komisija

Kā Cimdars vērtē kolēģes Bērziņas izvirzīšanu CVK vadītāja amatam?

Latvijas Banka

Saeima aicina Ilmāru Rimšēviču atkāpties no Latvijas Bankas prezidenta amata

Saeimas vairākums aicina Latvijas Bankas prezidentu atkāpties

ES Tiesa labvēlīga Rimšēvičam un atceļ lēmumu par viņa atstādināšanu